Naše historie

Tak snad nejprve jak to začalo a potom něco o nás
 
1.   Před rokem 1989 Drobek (současný sheriff  T.O. a dětského oddílu) vedl nepravidelně pár dětí , ale nedá se říci, že by se toto uskupení podobalo oddílu, nic nebylo oficiální, vše se konalo takzvaně na černo. Na ranči se v té době konalo několik Drobkových akcí pro trampy, nejznámější byly svobodné ohně. Tenkrát se neříkalo ranč Přátelství, ale Drobkův ranč. Drobkův ranč byl na ranč Přátelství přejmenován v roce 1998.
 
2.   Ke konci roku 1989 vznikl skautský oddíl ( Toulaví skauti ) v Lukách pod Medníkem, registrován byl v Jílovém u Prahy. Hned začátkem roku 1990 oddíl odešel ze skautingu pro nesouhlas se stylem vedení dětí a způsobem získávání majetku. To neznamená, že dnes nekamarádíme se skauty, naopak.
 
3.   Začátkem roku 1990 se oddíl registroval na obecním úřadě v Doudlebech nad Orlicí pod názvem Zálesák a později vstoupil do organizace s náhodně stejným jménem ( Zálesák ), ale už za pár měsíců násilně odešel z této organizace a přejmenoval se na Thompsonovy vlky. Současně vznikla dospělá T.O.Thompsonovi vlci a registrace byla přemístěna do Kostelce nad Orlicí, kde jsme dodnes. Ke konci roku 1990 vlci vstoupili do organizace ČTU (Česká tábornická unie).
 
4.   Dnes již máme vlastní právní subjektivitu a jsme naprosto nezávislí.
 
5.   V roce 1991 se konal o letních prázdninách první oficiální tábor - velký vandr, od tohoto roku máme každý rok pravidelný nejméně 21-denní velký vandr, někdy i dva, druhý o něco kratší, vždy v trampském, vodáckém nebo indiánském stylu, jak se děti rozhodnou.
 
K důležité minulosti jak T.O., tak oddílu, lze dodat, že na našem ranči jsme pořádali nespočetně akcí různého zaměření: Svobodné ohně, srandoohně, výročáky, čarodějnice, sleziny, narozeniny, vánoce, křtění. Dále jsme kdysi pořádali mimo ranč Přátelství zlaté horečky a slavné Sáňkiády, přezdívané Blátiády. Bylo a je toho mnoho co jsme dělali a děláme, bližší popis by byl velice zdlouhavý.

Současnost ranče a vlků

Dospělá osada v roce 2001
zadní řada zleva: Rýpal, kůň Bubík, Billy,čekatel Soptík;
přední řada: sheriff Drobek, Tinta, čekatel Tatanka, Seveřan, zástupce sheriffa Bubák
 
Ne vždy jsme byli skvělou partou a krizi jsme měli od roku 1998, a i když ani krize z roku 2000 není úplně za námi, tak jistě s dalším rokem budeme jako parta lepší. Přesto vždy bylo a stále je naší ctí naprosto za všech okolností dodržovat trampské a kamarádské zákony, vždy uvedeme tábořiště nebo propůjčený srub do lepšího stavu, zanecháme více dříví a něco poopravíme, pomůžeme tam a tomu, komu je třeba. Malí vlci si vysloužili respekt dospělých a jsou na to hrdí. Dodnes jim nikdo neukradl vlajku a mnozí i dospělí se přitom kroutili u mučicího kůlu. Během jara 2001 se naše situace zlepšila, krize pominula, bylo upevněno vzájemné kamarádství v osadě a malí vlci se stali velkými kamarády a skutečnou partou.
 
Také jsme prodělali tři povodně, ta starší byla dražší, zato ta poslední pracovně náročnější. Ranč nám dává všem strašně zabrat a opakovaná práce byla důvodem naší krize. Je nás hrozně málo na celý ranč a nějak nestačíme, jsme malá dospělá osada i menší dětský oddíl. Ono někoho sehnat s tím, že bude více pracovat, než se bavit, je problém jak u dospělých, tak u dětí.
 
Pokud přijedete pomoci, budeme rádi, ale není to podmínka vašeho vandru k nám. Budeme se na vás těšit na akcích i mimo ně. Na ranč Přátelství můžete přijet kdykoliv, jen si raději předem zjistěte, zda nejsme na vandru. Máme zde pro vás sice skromné, ale teplé místnosti s kamny, seník nebo indiánské týpí. Další je rozestavěno, nebo jen v našich snech.